Samsung, ChatGPT Benzeri Yapay Zeka Geliştiriyor

Samsung, ChatGPT Benzeri Yapay Zeka Geliştiriyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir rapora göre, Samsung Electronics, son zamanlarda iç verilerinin sızdırılmasının ardından, iç uygulamalar için kendi Büyük Dil Modeli’ni (LLM) tam ölçekli olarak geliştirmeye başladı. Samsung Araştırma liderliğinde yürütülen proje, iş gücü ve kaynaklar açısından önemli yatırımlar almıştır. Özellikle, tüm mevcut GPU kaynakları, bu tür modellerin eğitiminde temel bir bileşen olan LLM’nin geliştirilmesine tahsis edilmiştir. Samsung, LLM’nin ilk sürümünü iki ay içinde tamamlamayı hedeflemektedir.

Yazılım Geliştirme Sürecini Azaltacak

Samsung’un yapay zeka çözümü, yazılım geliştirmesi için gereken süreyi azaltmayı hedefliyor. Samsung’un LLM çözümünün temel odak noktası, belge özetleme, yazılım geliştirme ve dil çevirisi olacaktır. Şirket henüz AI çözümünü genel halka sunma konusunda karar vermemiş olmasına rağmen, iç kullanımı öncelik olarak değerlendirilmektedir. Daha önceki üçüncü taraf üretken AI çözümlerine (ChatGPT dahil) bağımlılık, maalesef veri sızıntısına neden oldu ve Samsung’u bu tür harici çözümlerin kullanımını yasaklamaya ve kendi özel AI teknolojisinin oluşturulmasına yönlendirdi.

Samsung, LLM teknolojisine dayalı AI çözümlerinin kullanılmasının yazılım geliştirme ve yarıiletken tasarımı için gereken süreyi önemli ölçüde azaltabileceğine inanıyor. Samsung, Google, Microsoft, Naver ve OpenAI gibi çeşitli önemli şirketlerle ortaklıklar araştırdı, ancak en son karar, Lee Jae-yong’un da hazır bulunduğu üst düzey bir yönetim toplantısında, kendi iç AI çözümünü geliştirmek oldu.

Kakao, LG, Naver ve SKT gibi birçok Güney Kore şirketi, KoGPT, ExaOne, HyperCloverX ve A-Dot gibi kendi LLM tabanlı üretken AI çözümlerini geliştirmektedir. Bu çözümler, insan gibi çizim ve yazma yeteneklerine sahiptir. Bununla birlikte, veri doğruluğu ve bilgi gizliliği konularında yaşanan zorluklar, devam eden geliştirme sürecinde ele alınması gereken önemli engeller olarak kalmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Samsung, ChatGPT Benzeri Yapay Zeka Geliştiriyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Crynet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!