Logitech G Cloud: xBox, PS5 ve PC Oyunları Tek Konsolda

Logitech G Cloud: xBox, PS5 ve PC Oyunları Tek Konsolda
Logitech G Cloud: xBox, PS5 ve PC Oyunları Tek Konsolda
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Logitech, G Cloud Gaming Handheld cihazını tanıttığında ben dahil birçok insanın ilgisini çekti. Özel bir bulut oyun cihazı fikri kesinlikle cazip bir fikirdi; binlerce yüksek kaliteli oyuna anında erişim sağlayarak indirme sürelerini beklemeden, güncelleme yapmadan veya depolama sorunu yaşamadan hareket edebilmek geleceğimiz için güzel bir hedef. Ancak 2023 yılı itibariyle bulut oyunlarındaki manzara biraz karışık. Xbox Game Pass abone sayısını artırmaya ve VR gibi yeni platformlara genişletmeye devam ederken, Google Stadia gibi diğer bulut hizmetleri sadece birkaç yıl sonra kapatma kararı aldı.

Bu durum, Logitech G Cloud’un ilginç bir konumda olmasını sağlıyor. Cihaz, özel bir kontrol cihazı ile mobil cihazda oyun oynama arasında ve Steam Deck gibi daha fazla yeteneğe ve güce sahip bir cihaz arasında yer alıyor. Ancak, sınırlı sayıda desteklenen bulut hizmetleri ve yüksek giriş fiyatı, G Cloud’un gerçek bir rakip olmaktan çok bir konsept olabileceğini hissetiriyordu.

Logitech G Cloud Tasarımı ve Özellikleri

Logitech G Cloud, özelleştirilmiş bir donanım kabuğuna yerleştirilmiş 7 inç Android tabletin temelinde yer alır ve çift analog çubuklar, D-pad, dört yüz düğmesi, bumper ve tetiklerin yanı sıra seçenek düğmeleri, ana düğme ve Logitech tarafından G düğmesi olarak adlandırılan modern bir oyun kumandasında bulunan her şeyi sunar.

G Cloud’un içinde, güç yerine verimlilik için tasarlanmış üç yıllık bir orta seviye 8 çekirdekli işlemci olan Qualcomm Snapdragon 720G bulunur. Bulut oyunları için ağır işlemlerin çoğu sunucu tarafından yapıldığı için bu bir sorun değil. Ancak, Google Play mağazasından yerel olarak oyun indirip oynamayı planlıyorsanız, son teknoloji performansı beklemeyin. Ayrıca, 4 GB RAM ve 64 GB flash depolama alanı vardır ve bir microSD kartı aracılığıyla daha da genişletme seçeneği sunar.

7 inçlik LCD ekran, IPS teknolojisi ve 450 nit parlaklığı ile iyi görüş açıları sunar. 1080p çözünürlüğe sahip ve 60Hz yenileme hızına sahip olduğu için bulut oyunları için oldukça yeterlidir. Ekran ayrıca çoklu dokunmayı destekler, böylece ekran klavyesinde yazmak çok zahmetli bir deneyim olmaz ve tercih ederseniz parmakla menülerde gezinebilirsiniz. Bazı uygulamalar zaten yerleşik kontrolleri tanımaz, bu nedenle bu durumlarda dokunmatik ekran tek seçeneğiniz olur.

Büyük olasılıkla oyun oynamak için çoğu zaman yerel olarak çalıştırmak yerine oyunları yayınlayacağınızdan, 6.000mAh dahili bataryadan yaklaşık 12 saatlik bir pil ömrü bekleyebilirsiniz. Xbox Cloud Streaming uygulamasını kullanarak her saat için yaklaşık %5-10 arası şarzın azaldığını gözlemledik. Alt kısımdaki USB-C bağlantı noktası aracılığıyla Hızlı Şarj 3.0’ı destekler, bu sayede sıfırdan yüzde yüze şarj olmanız sadece iki buçuk saat sürer. G Cloud ayrıca yaklaşık 830 saat bekleme süresine sahip olduğunu iddia ediyor, ancak bu sayı nasıl kullanacağınıza bağlı olarak değişebilir. Düzenli olarak kullanırken, herhangi bir uygulamayı kullanımdan sonra kapatmayı hatırlarsanız, seanslar arasında neredeyse hiç pil tüketimi olmadığını görürsünüz.

G Cloud, biraz eski kalmış WiFi 5 (802.11/a/b/g/n/ac) standardını destekliyor ve hem 2,4 GHz hem de 5 GHz ağlarına bağlanabilir. 2022’de çıkan bu ürünün WiFi 6’yı desteklememesi, hızı ve genel verimliliği arttırması göz önüne alındığında bir eksiklik gibi görünebilir. Dahili 5G desteğide yok, bu nedenle Logitech G Cloud’u yanınızda götürmek ve oynamak için bir mobil hotspot’a ihtiyacınız olacak veya WiFi bulmanız gerekiyor. Bu muhtemelen en büyük dezavantajıdır.

G Cloud gibi birçok mobil cihazda olduğu gibi, G Cloud da 3D jiroskop ve haptic geri bildirim özelliğine sahip, ancak bu özellik yalnızca yerel Android uygulamaları ve oyunları ile çalışıyor gibi görünüyor.

Logitech G Cloud’un alt tarafında, çift hoparlör, kulaklık jakı ve şarj için USB-C bağlantı noktası bulunur. Ayrıca USB-C dijital kulaklıkları destekleyen bir bağlantı noktasıdır. Bluetooth kulaklıkları da destekler ve sınırlı yankı iptali ve harici gürültü bastırma sağlayan bir stereo mikrofona sahiptir.

G Cloud, 463 gram ağırlığıyla oldukça hafiftir ve çoğu ağırlık sol ve sağ tutacaklar arasında dağılır. Bu, her iki Joy-Con ekli olan yaklaşık 422 gram ağırlığındaki Nintendo Switch OLED’dan biraz daha ağırdır ve Steam Deck’in 669 gram ağırlığından önemli ölçüde daha hafiftir. Her şey göz önüne alındığında, G Cloud, ellerinize uyum sağlayan yuvarlatılmış kenarları ve doku ergonomik kavrama özelliği sayesinde uzun süre tutmak için rahattır.

Logitech G Cloud Yazılımı

Logitech G Cloud, Android 11 işletim sistemi ile birlikte gelir. Android 13 yayınlandığından, bu tuhaf bir tercih olarak görülebilir, ancak zaten en son Android özelliklerini aramayan çoğu kullanıcı için önemli bir sorun değildir. G Cloud, tam bir Android 11 tablet deneyimi sağlamak için “Tablet Modu” kullanılabilir, ancak “Elde Tutulan Mod” oynama önerilir. Bu mod, Nintendo Switch ana ekranına benzer özel bir başlatıcıyı örtüşüyor ve en son kullanılan sıraya göre yatay olarak kaskatı taşan bir dizi özelleştirilebilirlik içeriyor.

İlk açılışta, cihazınızı Google hesabım ile yapılandırmanız gerekir ve sonrasında yukarıda bahsedilen Elde Tutulan veya Tablet Modlarından birine açılış yapma seçeneğini sunuyor. Xbox Cloud Streaming ve Nvidia GeForce Now uygulamaları, yerel olarak oyun oynamak için standart Xbox ve Steam Link uygulamalarının yanı sıra, dört oyun seçeneği ile önceden yüklenmiştir. Bu dört seçenek arasında Google Chrome, Takvim, Kişiler, Haritalar vb. standart Google uygulama paketi de bulunur ve ne yazık ki bu uygulamalar cihazdan kaldırılamazlar.

Logitech G Cloud
Logitech G Cloud

Google Play Store’un mevcut olması sayesinde, Netflix, Disney+ gibi hemen hemen herhangi bir uygulamayı indirebilirsiniz. Ancak, bir bulut yayın cihazı olarak pazarlansa da, PlayStation Remote Play ve Amazon Luna gibi uygulamalar yerleşik kontrolcüyü tanımaz ve sadece dokunmatik kontrolleri kullanmanızı veya oyun oynamak için ayrı bir Bluetooth kontrolcü eşleştirmenizi önerir. Gelecekte başka bulut veya yerel oyun yayını uygulamalarının desteklenip desteklenmeyeceği söylemek zor, ancak şu anda yalnızca yukarıda bahsedilen dört uygulamayla sınırlısınız.

Dahil edilen uygulamalarla bile, bu deneyimlerin benzersiz cihaz için özelleştirildiği hissini vermek için Logitech tarafından herhangi bir derin entegrasyon olmadığı görülüyor. Örneğin, G Cloud’a önceden yüklenen Xbox Cloud Streaming uygulaması aslında xbox.com/play üzerinden erişilebilen tarayıcı sürümüne bir kısayol, ayrıca Google Play Store’da farklı bir kullanıcı arayüzü ile mobil cihazlar için tasarlanmış Xbox Game Pass uygulaması da mevcut. Sayfanın altındaki herhangi bir bağlantıya tıklamak uygulamayı etkisiz hale getirecektir çünkü geri düğmesi yoktur ve ya uygulamayı kapatmanız ve yeniden başlatmanız ya da Microsoft’un web sitesinde Xbox Cloud Streaming (beta) sayfasına geri manuel olarak gezinmeniz gerekecektir.

Nvidia GeForce Now uygulaması da pek iyi değil. Uygulama açıldığında ve Nvidia hesabımla giriş yaptığımda, aboneliğimin olmadığı söylendi ve ücretsiz deneme yapma seçeneği olmadan beni giriş ekranına geri gönderdi. Bunun yerine, Nvidia web sitesine gitmeli ve orada kaydolmalı, G Cloud’a geri dönmeli ve oyun oynamaya başlamak için tekrar giriş yapmalıyım. Ani hareketler etrafında tasarlanan bir cihaz için, oyunlarınıza gerçekten ulaşmak için birçok engeli aşmanız gerektiği hissi veriyor.

Ayarlar uygulaması, El Modunda sınırlı özelleştirme seçenekleri sunar, örneğin açık ve koyu tema ve dört arka plan resmi seçebilirsiniz. Ancak, daha fazla özelleştirme seçeneği veya kendi özel arka planlarınızı ekleyebileceğiniz bir seçenek görünmüyor. Ayrıca, G düğmesi dışındaki her düğmenin yeniden haritalandırılması için bir bölüm bulunmaktadır.

Logitech G Cloud Oyunlar

Bu bölüme, bu cihazın öncelikle bulut oyunlar için tasarlandığından, kişisel deneyiminizin birçok faktöre bağlı olarak değişebileceğini belirterek isteriz. Özellikle ağ hızlarınız ve konumunuz gibi faktörlere bağlı olarak.

Çoğu zaman, önceden yüklenmiş Xbox Cloud Streaming uygulaması aracılığıyla çeşitli oyunları test ettiğimizde, dahili oyun kumandasını tanıma konusunda hiçbir sorun yaşamadık. Bir oyunu başlatmak, Xbox sunucularına bağlandığı için yaklaşık 20-30 saniye sürdü ve sonra oyundaydık.

Büyük, muhteşem oyunları, örneğin Halo Infinite ve Forza Horizon 5 gibi oyunları avuç içinde kullanmak hala bir sihir gibi görünüyor. Xbox Game Pass üzerinden oyun oynamak, birçok mobil oyun kontrol cihazını test etme deneyimine çok benziyor ancak bu cihaz çok daha sağlam hissettiriyor ve önemli ölçüde daha büyük bir ekrana sahiptir. Önemsiz bir konu olsada belirmek isteriz ki bildirimlerden her an rahatsız edilmedik ve kontroller konsol benzeri bir deneyimle uyumludur, bu yüzden daha özel bir deneyim gibi hissetirir.

G Cloud, çoğunlukla plastikten yapılmış olsa da, sert ve sağlam hissettiriyor. Kontroller de rahat bir şekilde kullanılabiliyor, konforlu başparmak çubukları, tıklama sesi olan bir D-pad ve hassas yüz düğmeleri var. Tetikler, geleneksel bir oyun kumandasında bulacağınızdan biraz daha geniş ve daha sığ, ancak analog olduklarından Forza Horizon 5 gibi bir oyunda hızınız üzerinde daha fazla kontrol sağlarlar. Tek sorun, A düğmesinin sağ analog çubuğuna çok yakın olmasıydı. Analog çubuk, yaklaşık yarım inç boşlukla doğrudan A düğmesinin altında olduğu için, hızlı tempolu bir nişancı veya aksiyon oyununda oynarken çubuğa yanlışlıkla dokunmak zor değildi, bu da nişan alma becerinizi bozabilir.

Doom Eternal, oyunu kaydırmalı hızlı bir şekilde oynatmak için ideal olmasına rağmen, kontrollerle ilgili hiçbir belirgin gecikme yaşamadan sürekli olarak 60 fps hedefine ulaşırken, çoğu ekrandaki metin ve simgeler neredeyse okunaksız hale geliyor, çünkü Wi-Fi üzerinden oyun yayınladığınızda biraz netliği kaybedersiniz ve her şeyi 7 inçlik bir ekrana küçültürsünüz. Deathloop ve Halo Infinite gibi diğer hızlı tempolu nişancı oyunlarında dolaşırken, ekranın her şeyiyle başa çıkmak için oldukça fazla bozulma olduğu kesin bir şekilde ortaya çıktı.

Şu anda, bu elde taşınabilir cihazın amaçlanan kullanımı dikkate alındığında, yalnızca iki bulut yayın hizmetine (Xbox Cloud Streaming ve Nvidia GeForce Now) ve iki yerel seçeneğe (Xbox ve Steam Link) sınırlı olmak biraz hayal kırıklığı yaratan bir durum gibi görünüyor.

Daha da şaşırtıcı olan şey, Google Play Store’dan indirdiğim Apex Legends Mobile ve Call of Duty Mobile gibi hiçbir oyun dahili oyun kumandasını tanımadı ve dokunmatik kontrollere mahkum kalıyoruz, ki bu cihazın genişliği göz önüne alındığında çok pratik değil. Bu, bir bulut odaklı cihaz olmasını anlıyoruz, ancak yerel seçenekleri yalnızca dokunmatik ekranla sınırlamak, WiFi bağlantısı olmayan bir alanda kullanıldığında kullanışlılığını daha da azaltıyor.

Küçük bir başka sorunda şu; önceden yüklenmiş Google uygulamalarının hiçbirini kaldıramama yeteneği. Çünkü bu çekirdek Android bir deneyim olduğundan, çok şeyi Google tarafından gölgede bırakılmış gibi hissettiriyor. 15’ten fazla Google uygulaması sık sık güncelleniyor. Ana ekranındaki mesajlar klasörünü kontrol etmek istediğim son şey, ilgilendiğim e-postaları bulmak. Elde taşınabilir moddayken, Google hizmetlerini veya belirli uygulamaları devre dışı bırakmak için bir seçenek aradım, böylece odağımı daha fazla oyunlara yöneltebilirdim.

Logitech G Cloud

Logitech G Cloud, bulut veya yerel olarak bir avuç hizmetten oyun akışı yapma vaadiyle geliyor ve bunu iyi yapıyor. Ancak giriş engeli oldukça yüksek. Diğer alternatiflerle karşılaştırıldığında oldukça yüksek 350 dolarlık bir fiyat talep ediyor ve tüm bulut akışından tam olarak yararlanmak için ek abonelik hizmetlerine para harcamanız gerekiyor ve tüm bunların keyfini çıkarabilmek için yeterince hızlı internete sahip olmanız gerekiyor. Diğer uzaktan oynatma hizmetleri ve indirilebilir oyunlar için destek eksikliği de eklenince, Logitech G Cloud’un ne kadar hazır bir konsol olduğu tartışılır.

Resmi Satış Sayfası

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Logitech G Cloud: xBox, PS5 ve PC Oyunları Tek Konsolda

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Crynet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!