Dünyanın En Ünlü Hacker’ı Kevin Mitnick Hayatını Kaybetti

Dünyanın En Ünlü Hacker'ı Kevin Mitnick Hayatını Kaybetti
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

59 yaşında olan Kevin Mitnick, 1990’ların başında FBI tarafından uzun süren bir insan avı konusu haline gelen ve ulkenin en ünlü siber suçlusu olarak kabul edilen bir hackerdı. Ancak daha sonra kârlı bir şekilde siber güvenlik danışmanı olarak kariyerine yöneldi. 16 Temmuz’da vefat etti.

Kevin Mitnick’ın Ölüm Nedeni

Ölüm nedeni, Kevin Mitnick’in çalıştığı bir güvenlik eğitim şirketi olan KnowBe4’un sözcüsü Kathy Wattman tarafından pankreas kanseri olarak açıklandı.

Dünyanın En Çok Aranan Hacker’ı

Kevin Mitnick, kendisini “dünyanın en ünlü hackerı” olarak markalaştırdı ve KnowBe4’ün Perşembe günü yaptığı açıklamada ona böyle hitap etti. Dünya Çapında Web küresel olarak benimsenmeye başladıkça, Motorola, Nokia ve Sun Microsystems gibi şirketlerin bilgisayar sistemlerine girerek, savcıların iddia ettiği şekilde milyonlarca dolarlık zarara neden oldu.

30 yaşından önce, Kevin Mitnick zaten bilgisayar suçlarından kısa bir hapis cezası çekmişti. Ancak hacker olarak ünü, FBI’ın onu 1995 yılında Kuzey Carolina’daki bir apartmanda gece yarısında gözaltına almasıyla pekişti. Bu olay, onun iki yılı aşkın süren kaçak hayatına son veren ve evinin dışında 24 saatlik bir gözetimin ardından yapılan büyük çaplı bir baskındı.

Güvenlik güçleri sonunda onu, bilgisayarının Kevin Mitnick tarafından hacklendiğini söyleyen bir siber güvenlik uzmanı olan Tsutomu Shimomura’nın yardımıyla buldu. Gözaltına alındıktan sonra yapılan bir duruşmada, Kevin Mitnick’in, Shimomura’ya dönerek becerilerine saygı duyduğu söyleniyor.

1999 yılında Kevin Mitnick, bir dizi tel dolandırıcılığı ve diğer siber suçlardan suçlu olduğunu kabul etti. Beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2000 yılında tahliye olduktan sonra, gözaltında geçirdiği süre dikkate alınarak, interneti hükümetin izni olmadan kullanması yasaklandı ve bu hakkı ancak yetkililerle uzun süren bir mücadele sonucunda geri kazandı.

Tahliyesinin ardından, Kevin Mitnick, siber güvenlik topluluğunda kutuplaştırıcı ancak düzenli bir varlık haline geldi. Kendisini yanlış anlaşılmış bir “dahi” ve öncü olarak tasvir etti ve bazı destekçileri onun aşırı hevesli takibine ve abartılı medya kapsamına kurban gittiğini söylediler. Onunla dayanışma gösteren hayranları, ona destek olmak amacıyla on dörtten fazla şehirde protestolar düzenledi ve gözaltına alındıktan sonra arabalarına sarı “Free Kevin” (Kevin’i Serbest Bırakın) etiketleri yapıştırdı.

Onun serbest bırakılması için çağrı yapan bir grup, 1998 yılında New York Times’ın web sitesini birkaç saat boyunca kapatırken ana sayfasına pornografik fotoğraflar yerleştirdi.

ABD Adalet Bakanlığı onu “bilgisayar teröristi” olarak nitelendirdi ve eleştirmenler, onun yeni bir internet endüstrisi için profesyonellerin itibarını lekelediğini söylediler.

Kevin Mitnick’in siber suçlardan önemli finansal kazançlar elde edip etmediği net değildi, ancak bunu yapma fırsatı vardı. Gözaltından serbest bırakılmasından birkaç ay sonra bir Senato komitesine yaptığı açıklamada, “Motivasyonum bilgi arayışı, entelektüel meydan okuma, heyecan ve gerçeklikten kaçıştı” dedi.

Skeet Ulrich’in Kevin Mitnick olarak yer aldığı 2000 yapımı “Track Down” adlı film, onun hayat hikayesine dayanıyordu. Film, Shimomura ve Times muhabiri John Markoff tarafından yazılan ve Kevin Mitnick’in çalınmış kredi kartı numaraları ve kurumsal ticari sırlarla dolu suç serüvenini anlatan 1996 tarihli bir kitaptan uyarlandı. (Kevin Mitnick kitabı onaylamadığını belirtti.)

1990’larda yaptığı çoğu hacking işlemi, insanları gizli bilgileri ifşa etmeye kandırma eylemi olan sosyal mühendislik üzerine yoğunlaşıyordu, diğerleri ise teknik çalışmaların çoğunu onun için yapmıştı.

Kevin Mitnick Hayatı

Kevin David Mitnick, 6 Ağustos 1963 tarihinde doğdu. Los Angeles’ta büyüyen, çocukluk yıllarında sürekli olarak sıkılan bir uğraşcıydı ve ücretsiz olarak şehirde dolaşmak için otobüs biletlerini manipüle ediyor ve insanları kandırmaya yardımcı olan sihir numaraları yapıyordu.

Genç bir ergenken Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı bilgisayarına sızdı ve 20’li yaşlarında federal kanun uygulama kurumlarının radarına girmeye başladı.

Tutuklandığı zaman, dünya çoğunlukla internete alışmaya çalışıyordu ve hacker’lar hakkındaki halkın algısı, üniversite profesörleri ve araştırmacılardan hırsızlar, dolandırıcılar ve yükselen internet aktivistleri gibi kişilere doğru değişiyordu.

Bu yeni ortamda etik sınırlar sıklıkla belirsizleşiyordu, dedektiflik yapan eski federal bilgisayar suçları savcısı Mark Rasch, Kevin Mitnick’i inceledi. Mitnick’in suçları bazen yasada belirsizlikleri ortaya çıkarıyordu, dedi.

“İnternet için bir kahramandı. Bir bakıma, veriyi özgürleştirdiğini, bilgiyi özgürleştirdiğini ve sadece hackingin nasıl yapılacağını kanıtladığını düşünen bir fikir vardı” dedi. “Hacker savunma topluluğunda onu dünyanın en kötü şeyi olarak gören bir grup insan vardı ve hacker topluluğunda onu bir yarı-tanrı olarak gören insanlar vardı.”

Kevin Mitnick, 2022’nin ortalarında pankreas kanseri teşhisi konuldu. Hayatta kalanlar arasında bu yılın ilerleyen zamanlarında çocuk bekleyen eşi Kimberley bulunuyor.

Daha sonra Kevin Mitnick ile aynı siber güvenlik panellerinde konuşan ve eski şüpheli hastalandığında ona hastanede yardımcı olan Rasch, Mitnick’in cezasının adil olduğuna ve “yaptığının yanlış olduğunu bildiğine” inanıyordu.

Ancak “şu anda gerçekten kötü insanlar, gerçekten tehlikeli insanlar internet üzerinde bulunuyor, Kevin Mitnick’i o kategoriye koymam.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünyanın En Ünlü Hacker’ı Kevin Mitnick Hayatını Kaybetti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Crynet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!