Google, Yapay Zeka Chatbot’u Bard’ı Kullanıma Sunmaya Başladı

Google, Yapay Zeka Chatbot'u Bard'ı Kullanıma Sunmaya Başladı
Google, Yapay Zeka Chatbot'u Bard'ı Kullanıma Sunmaya Başladı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Google, yapay zeka chatbot’u Bard’ı kullanıma sunmaya başladı. Ancak sadece belirli kullanıcılara ve 18 yaşın üzerinde olanlara açıyor. Viral rakibi ChatGPT’nin aksine, internetten güncel bilgiye erişebilir ve “Google’da arat” düğmesi, arama yapmak için erişim sağlar. Ayrıca Wikipedia gibi kaynaklarını belirtir. Ancak Google, Bard’ın “kısıtlamaları” olacağını ve yanlış bilgi paylaşabileceğini ve önyargı gösterebileceği konusunda uyardı. Bu, şu anda var olan cevapların gerçek dünya bilgilerinden “öğrenmesi” nedeniyle mümkün olabilir. Bu da yanıtlarında stereotiplerin ve yanlış bilginin ortaya çıkabileceği anlamına gelir.

Chatbot’lar nasıl çalışır?

Google, Yapay Zeka Chatbot'u Bard'ı Kullanıma Sunmaya Başladı
Google, Yapay Zeka Chatbot’u Bard’ı Kullanıma Sunmaya Başladı

Yapay zeka chatbotları, doğal, insan benzeri dil kullanarak çevrimiçi soruları yanıtlamak için programlanmıştır. Konuşmalar ve pazarlama metinlerinden bilgisayar koduna ve öğrenci yazılarına kadar her şeyi yazabilirler.

ChatGPT Kasım 2022’de başlatıldığında, bunun arkasındaki firma OpenAI, bir hafta içinde bir milyondan fazla kullanıcısı olduğunu açıkladı. Microsoft, ürünü arama motoru Bing’e dahil ederek bunun için milyarlarca dolar yatırım yaptı. Ayrıca, Word, Excel ve Powerpoint gibi ofis uygulamalarına teknolojinin bir sürümünü getirme planlarını duyurdu.

Google, Bard adlı sürümüyle yapay zeka yarışında daha yavaş ve daha dikkatli bir koşucu olmuştur ve ilk olarak ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuldu. Kullanıcılar denemek için kaydolmak zorundadırlar.

Bard, Google’ın halka tam olarak açılmayan bir önceki dil modeli olan Lamda’nın bir soyundan gelmektedir. Ancak, onu yaratan mühendislerden biri, yanıtlarının o kadar etkileyici olduğunu düşündüğü için canlı olduğuna inandığını iddia ettiğinde büyük ilgi çekmişti. Google iddiaları reddetti ve o mühendis kovmuştu. Google ürün müdürü Jack Krawczyk, Bard’ın “bir deney” olduğunu ve insanların “yaratıcılığı açmak için bir atılım noktası olarak kullanacaklarını” umduğunu söylemişti.

Bard İçin 18 Yaş Sınırı

Öğrencilerin ödevlerini yapmak için ChatGPT yerine Bard’ı kullanacakları konusunda soru sorduğumda, Google’ın 18 yaşından büyüklerin erişimini kısıtladığını açıkladılar. Bazı öğretmenler, öğrencilerin işlerini yapmak için sohbet botlarını kullanmamaları konusunda uyarılarda bulunurken bazı eğitimciler ise bu teknolojiyi benimsemişlerdir. Google, kendi “Yapay Zeka İlkeleri”ne uyduğundan emin olmak için Bard’ı yakından takip edeceğini söylüyor. Bu ilkelere, önyargı oluşturulması veya güçlendirilmesinin önlenmesi de dahil edilmiştir.

Bard, kişisel görüşlerini ifade edemeyecek veya kişilik taklitleri yapamayacak, ancak ChatGPT gibi diğer insanların yazı tarzlarını taklit edebilecektir. Google, Bard’ın tanıtım blog yazısını da yazmalarına yardımcı olduğunu söyleyen Sissie Hsiao ve Eli Collins isimli firma yetkilileri; “Onun her zaman doğru şeyleri yapmadığını biliyoruz. Ama yine de bizi güldürdü” dediler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Google, Yapay Zeka Chatbot’u Bard’ı Kullanıma Sunmaya Başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Crynet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!