Büyük Patlama Sonrası Evren’in İlk Dakikalarını Gösteren Haritayı Çıkaran Planck Görevi Tamamlandı

Büyük Patlama Sonrası Evren'in İlk Dakikalarını Gösteren Haritayı Çıkaran Planck Görevi Tamamlandı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) uzay teleskobu Planck, Evren’in ilk dakikalarına şahitlik ettiği o tarihi andaki sıcaklık farklılıklarını gösteren, “Kozmik Mikrodalga Arkaplan Haritası” adı verilen haritayı çıkararak bilim dünyasına kazandırmıştı.

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) uzay teleskobu Planck’ın gözlem görevi tamamlandı. 2009 yılından beri devam eden görev kapsamında, Planck uzay aracı Evren’in ilk anlarından bugüne kadar olan evrimini inceleyen önemli veriler topladı.

Planck, görevinin ilk aşamasında 380 bin yıl öncesine ait olan kozmik mikrodalga arka planı haritasını çıkardı. Bu harita, Evren’in ilk yaklaşık 380 bin yılına ait dönemde kalıntısı kalan ısısal izin en kesin görüntüsünü sunuyor. Planck verileri sayesinde, Evren’in oluşumundan bugüne yapıların oluşum süreciyle ilgili değerli bilgiler elde edildi.

Planck uzay aracı, Ekim 2009’da fırlatılmış ve üç farklı frekans bantında toplam beş kez gökyüzünü tarayarak veri toplamıştı. Geçtiğimiz Ocak ayında yüksek frekans enstrümanı görevini tamamlayan Planck, son olarak 3 Ekim’de düşük frekans enstrümanını da devreden çıkardı.

ESA yetkilisi Jan Tauber, Planck’ın kosmoloji, galaksiler ve yıldız oluşum modelleriyle ilgili önemli testler yapılmasına olanak sağladığını belirtti. Uzay aracının verilerinin analiziyle ilgili çalışmaların süreceği ifade edildi. Planck’ın kalıcı bir yörüngeye konulacağı ve 23 Ekim’de tamamen devre dışı bırakılacağı açıklandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Büyük Patlama Sonrası Evren’in İlk Dakikalarını Gösteren Haritayı Çıkaran Planck Görevi Tamamlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Crynet ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!